چگونه خلبان شویم؟
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۲
0 نظر
69 بازدید


چگونه خلبان شویم

شاید شما هم بارها آرزو کرده اید که یک هواپیمای کوچک شخصی داشته و هر چند گاهی بعنوان تفریحی سالم در آسمان زیبا با آن به پرواز در آیید و در آسمان بدور از صدایهایی ناخوشایند ، با آرامش خیال از زیباییهای جهان بیشتر از دیگران لذت ببرید یا پس از تبهور فوق العاده در خلبانی خود ، دست به عملیاتهای هیجان آور و مانورهای متهورانه بزیند یا بقولی با هواپیمای شخصی خود ، از زیر یک پل عبور کرده و قابلیتهای خود را به دیگران نشان داده یا با دیگر خلبانان به رقابت بپردازید .

شاید هم تاکنون از کودکی ، درباره شغل مورد علاقه اش در آینده سوال کرده باشید و او نیز بی درنگ ، خلبانی را به عنوان شغل محبوب آینده خود معرفی کرده باشد ، اما از آن تعداد بی شمار کودکانی که در آرزوی خلبان شدن به سر می برند ، تعداد بسیار کمی به این آرزو دست می یابند .

این که چرا بسیاری از کودکان آرزوی خلبان شدن را در سر میپرورانند ، به وسوسه همیشگی بشر باز می گردد ، وسوسه ای به نام پرواز که همواره بشر در طول تاریخ به خود مشغول ساخته است . فقدان فرهنگ هوانوردی و عدم وجود وفور کلوپ های هوایی در کشورمان که در کشورهای دیگر جهان به صورت ساماندهی شده ، فراوان و نهادینه وجود دارند ، از مشکلاتی است که درجامعه ما بر سر اشاعه فرهنگ هوانوردی وجود دارد

شاید پیچیدگی دسترسی به خلبانی و یا نا مشخص بودن روند تحقق این آرزو برای جوانان سبب می شود تا جوانان و نوجوانان آرزومند پرواز ، از آن دست بشویند و آرزوی پرواز را تنها در عالم خواب و خیال تجربه کنند

سیستم هوانوردی قوانین آموزش هوایی غیر نظامی دنیا زیر پوشش دو سازمان است و هر كشوری با توجه به مسائل هوانوردی ، از قوانین یكی از این دو سازمان در سیستم خدمات پروازی و آموزشی خود پیروی می كند:

1) ایكائو ICAO
2) كمیته فدرال هوانوردی FAA

اكثر كشورهای دنیا زیر پوشش ایكائو هستند و از قواتین این سازمان پیروی می كنند . كشور ما هم تحت پوشش قوانین ایكائو می باشد. كسی كه قصد دارد خلبان شود در درجه اول باید عاشق پرواز و آسمان باشد تا تمامی مشكلات در برابر هدف وی آسان شود.

دوره خلبانی هواپیماهای فوق سبك (ULL) :
بعضیها دوست دارند كه بعنوان یك خلبان شخصی و تفریحی شروع به یادگیری پرواز كنند كه برای آنها ما دوره ULL را پیشنهاد میكنیم .
دوره ای در حدود ۶۰ ساعت كلاس زمینی كه شامل آیرودینامیك و اصول پرواز ، هواشناسی ، موتور ، بدنه و … می باشد و حدوداً دارای ۴۵ تا ۵۰ ساعت پرواز با یك هواپیمای كوچك دو نفره می باشد. این گواهینامه در اروپا رواج دارد و در ایران حدود چند سال است كه امكان دسترسی به این نوع گواهینامه وجود دارد.


گواهینامه بازرگانی :
ابتدا برای آنكه در خطوط هوایی مشغول كار شوید باید گواهینامه های آن را اخذ كنید كه شامل :

1- گواهینامه خلبانی هواپیمای شخصی PPL
2- گواهینامه خلبانی هواپیمای بازرگانی CPL
3- گواهینامه پرواز با آلات دقیق یا دستگاه IR 

شخص پس از ثبت نام در باشگاه های هوانوردی و یا مدارس خلبانی به معاینات چك آپ پزشكی توسط پزشك متخصص هوایی و دریافت صلاحیت پزشكی جهت پرواز زیر نظر پزشك مربوطه و مورد تاَیید سازمان هواپیمایی كشوری معرفی می گردد.

دوره خلبانی شخصی PPL در ایران شامل ۳۹۰ ساعت كلاس زمینی و حدود ۴۰ ساعت پرواز می باشد. دانشجو علاوه بر گذراندن دوره كلاس های زمینی شروع به پرواز می كند. پس از قبولی در آزمونی حساس و كسب گواهینامه PPL دانشجو یك ماه فرصت دارد تا با همان ساعت پروازهایی كه در دفترچه مخصوص به خود دانشجو ثبت شده ، او را جهت صلاحیت پزشكی به سازمان مربوطه معرفی و پس از دریافت و تاَیید صلاحیت پزشكی ، او را به كلاس های زمینی CPL معرفی میكنند. این دوره دارای ۳۳۰ ساعت كلاس های زمینی و ۱۱۰ ساعت پرواز شروع و پس از قبولی و دریافت گواهینامه ، وی وارد مرحله سوم می شود كه پس از قبولی در آزمون مرحله سوم او دیگر یك خلبان می شود.

دوره های پراگلایدر
پاراگلایدر
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر
 

باشگاه ورزش های هوایی پرواز اولین آموزشگاه رسمی ورزش های هوایی در استان البرز می باشد و با تکیه بر اهداف توسعه و ترقی رشته های هوایی در سایه امنیت ،فعالیت خود را از سال 1390 به طور رسمی با مجوز اداره کل ورزش و جوانان استان البرز آغاز نموده است. لازم به ذکر است که باشگاه ورزش های هوایی پرواز با حضور اساتید و مربیان رسمی وزارت ورزش و جوانان مشغول به فعالیت میباشد.